piątek, 27 marca 2015

Cukier może uszkodzić mózg

O negatywnym wpływie nadmiaru cukru na organizm wie prawie każdy. Nie od dziś wiadomo, iż cukier (szczególnie biały) zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę, próchnicy czy otyłości, nie wspominając już o drożdżakach i pasożytach, które uwielbiają cukier. Do tego tandemu w chwili obecnej już oficjalnie możemy dodać również negatywny wpływ cukru na nasz mózg. 
Badacze z Uniwersytetu Kalifornia w Los Angeles pokazali, jaki wpływ na działanie owego narządu może mieć wysoka zawartość cukrów w diecie. Taki nadmiar prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia synaps w naszych mózgach. W jaki sposób? W naturalnych warunkach organizm radzi sobie z cukrem poprzez produkcję kwasów dokozaheksaenowych, powszechnie znanych jako DHA. Jednak, gdy dostarczamy zbyt dużo cukru, organizm nie nadąża z produkcją tych kwasów. Jak zapobiec takim uszkodzeniom i sprawić, aby nasz mózg nie tracił wydajności?
- Ogranicz spożywanie cukru (wyjdzie to na zdrowie nie tylko Twojemu mózgowi);
- Zamień cukier biały na naturalny np. na owoce (pyszności :) ) lub też ksylitol (cukier otrzymywany z brzozy), który (w przeciwieństwie do popularnego syropu z agawy) ma niski indeks glikemiczny;

- Jedz pokarmy, które zawierają kwasy omega 3 (m.in. niektóre ryby - np. łosoś - oraz skorupiaki);
- Możesz również suplementować kwasy DHA. Zwróć jednak uwagę aby były w formie łatwo przyswajalnej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz