środa, 13 maja 2015

Jarmuż - zapomniany skarb z ogródka

Jarmuż - piękna roślina ozdobna. Piękna - owszem, ale i jak pięknie działa na nasz organizm :)
Przyjrzyjmy mu się zatem z bliska.

Właściwości jarmużu fot. ProjektujemyZdrowie


Jarmuż jest odmianą kapusty warzywnej, czyli gatunku, do którego należy szereg roślin na co dzień goszczących na naszych stołach (inne to m.in. kapusta włoska, kapusta pekińska, ale również - niespodzianka - kalafior, brokuł czy kalarepa). Był znany już w starożytności, jednak w Polsce jakoś w pewnym momencie się "zagubił" i stał się głównie rośliną ozdobną. Teraz jednak przeżywa swoją świetność i my to jak najbardziej popieram.


Jarmuż jest rośliną niskokaloryczą (w 100g znajduje się około 49 kcal), a zarazem bogatą w błonnik. Jest więc świetnym składnikiem dla osób dbających o linię. Jest on też świetnym źródłem witamin, a w szczególności C i K. Zawiera również witaminy A i E, dzięki czemu fantastycznie wpływa na naszą cerę.

To nie koniec jego wspaniałych właściwości. Jarmuż zawiera wiele przeciwutleniaczy, które uważane są za antyrakowe. Te przeciwutleniacze to, podobnie jak u innych kapustowatych, sulforafan, witamina C (tak, ona też ma działanie przeciwutleniające),grupa karotenoidów (m.in. beta karoten i luteina) oraz występujący we wszystkich zielonych roślinach chlorofil. To właśnie te składniki nie pozwalają wolnym rodnikom rozszaleć się po naszym organizmie. Warto wspomnieć, że karotenoidy pozytywnie wpływają na naszą skórę oraz wzrok.

Jarmuż zawiera wiele składników mineralnych, w tym potas i wapń i magnez, które tworzą zgrane trio, wspomagające nasze serce oraz świetnie oddziałują na pracę mięśni.

Poniżej przedstawiam wybrane wartości odżywcze, zawarte w 100 gramach surowego jarmużu:


Jarmuż fantastycznie nadaje się zarówno do jedzenia na surowo, jak i gotowania, smażenia i pieczenia. Ma specyficzny smak, który dobrze komponuje się z mięsem i innymi warzywami. Zachęcam do eksperymentów z tym produktem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz