Ile wody dziennie powinien wypijać przeciętny człowiek?

Tak naprawdę nie można w dokładny sposób określić, ile wody powinien wypijać każdy człowiek w ciągu dnia. Dlaczego? Ponieważ mamy różne zapotrzebowanie na wodę. Zależy ono od wielu czynników, przykładowo od poziomu naszej aktywności w ciągu dnia. Poza tym nasze zapotrzebowanie na wodę również zwiększa się wtedy, gdy temperatura jest wysoka, a nieco maleje gdy jest niska. Warto zatem samodzielnie obserwować swój organizm i na tej podstawie wyciągać wnioski dotyczące tego, ile wody osobiście powinniśmy spożywać.

Picie wody – jak pić więcej?

To jednak nie oznacza, iż nie mamy pewnych niedoborów pod tym względem. Sygnałem ostrzegawczym w tym zakresie może być dla nas kolor moczu. Jasny, słomkowy kolor oznacza, iż nasz organizm jest dobrze nawodniony. Natomiast stosunkowo silna woń moczu i jego ciemny kolor uświadamia nam, iż tej wody pijemy zdecydowanie zbyt mało. Dobrze jest zatem starać się w takiej sytuacji wprowadzać pewne zmiany i pić więcej wody. Jak możemy to jednak osiągnąć? Warto skorzystać z aplikacji, które przypominają nam cyklicznie o piciu wody. Na dźwięk powinniśmy wypić kilka jej łyków. Jeśli będziemy stosować się do jej powiadomień, wówczas regularne popijanie wody wejdzie nam po prostu w nawyk.

Picie wody z cytryną

W dziedzinie zdrowego odżywiania często można usłyszeć czy też przeczytać, iż warto pić wodę z cytryną. Oczywiście są liczne korzyści wynikające z takiego działania, warto jednak trzymać się pewnego schematu. Wodę najlepiej jest zmieszać z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny. Ważne by wypić ją tuż po przebudzeniu, najlepiej pół godziny przed posiłkiem. Taka woda doskonale nawadnia nasz organizm. Dostarcza potężną dawkę witaminy C i zawiera więcej elektrolitów niż zwykła woda.

Woda z solą himalajską

Warto również bez wątpienia pić wodę z solą himalajską. Można dodać ją do wody z cytryną. Dzięki takiemu napojowi nasz organizm będzie oczyszczany z toksyn, ale również z samego rana przyswoi do swojego organizmu mnóstwo mikroelementów. Taka woda uzupełnia również niedobory sodu, co jest ważne z punktu widzenia sportowców.

Picie wody – efekty

Dzięki piciu wody, nasz organizm przede wszystkim może funkcjonować na pełnych obrotach. Składamy się bowiem w dużej mierze właśnie z wody. Poza tym woda wspomaga proces odchudzania, zapewnia nam niezbędne mikroelementy, poprawia również kondycję naszej skóry.

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy pijemy za mało wody?

Gdy pijemy za mało wody, sytuacja wygląda natomiast odwrotnie. Przede wszystkim funkcjonowanie naszego organizmu może znacznie się pogorszyć. Ponadto będziemy odczuwać zmęczenie, osłabienie, mogą męczyć nas również zaparcia. A to wszystko już przy lekkim odwodnieniu.

Przewodnienie organizmu

Możemy również niekiedy przewodnić nasz organizm. Zazwyczaj jest to wynikiem zbytniego gromadzenia się w nim wody i nie zależy od nas. Czasem może być jednak i tak, że po prostu sami wlewamy w siebie jej zbyt dużo. W efekcie możemy zmagać się z nudnościami oraz z wymiotami, ponieważ przewodnienie organizmu jest niebezpieczne i niezdrowe.

Podobne artykuły