Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku.

Blue Monday to termin określający rzekomo gorsze samopoczucie związane z początkiem roku i najczęściej działa, jak samospełniająca się przepowiednia. Czujesz się gorzej, ponieważ tak mówią media, że właśnie w tym czasie czują się ludzie.

Blue Monday – co to jest?

Datę Blue Monday wyliczył na podstawie wzoru matematycznego psycholog Cliff Arnall w 2004 roku na, który składają się takie elementy, jak meteorologiczne ( niskie nasłonecznienie, krótki dzień ), psychologiczne ( świadomość, że nie dotrzymane zostały postanowienia noworoczne), ekonomiczne ( czas, który minął od Bożego Narodzenia sprawia, że kończą się terminy spłaty kredytów, które zostały zaciągnięte na zakupy świąteczne).

Kiedy wypada?

Najbardziej depresyjny dzień w roku wypada w trzeci poniedziałek stycznia.

Czy niebieski poniedziałek faktycznie istnieje?

Niebieski Poniedziałek nie istnieje, ponieważ został on stworzony na potrzeby jednej z agencji PR- owych ofertę wyliczenia na prośbę jednego z biur podróży, kiedy najlepiej zamawiać wycieczkę. Wiec Arnall stworzył pseudonaukowy wzór z danymi, których nie można w żaden racjonalny sposób policzyć. W kilka lat od ogłoszenia Niebieskiego Poniedziałku sam Arnall widząc, jak bardzo jest szkodliwe to, co wymyślił odżegnywał się od tego, że w ogóle jest najbardziej depresyjny poniedziałek w roku i należy z tym przekonaniem wręcz walczyć zaczął przekonywać o, czymś zupełnie innym, że wraz z Nowym Rokiem mamy nowe, perspektywy i możliwości rozwoju. Powszechnie wiadomo, że powrót po weekendzie do pracy, czy szkoły jest trudny, wiec w ten sposób można by dość do wniosku, że każdy poniedziałek po weekendzie bardziej depresyjnym dniem. To od naszego nastawienia zależy, jaki będzie nowy dzień, czy zaczniemy go traktować, jak zło koniecznie, czy otworzymy się na wszelkie dobro, jakie może nas w nim spotkać, a spotykanych ludzi zaczniemy witać uśmiechem, przecież nie od dzisiaj wiadomo, że nasze myśli zarówno te pozytywne, jak i te negatywne przeciągają dobre lub złe wydarzenia i to z jakim nastawieniem podchodzimy to tego, co nas czekam na bardzo duży w wpływ w myśl powiedzenia, że nastawienie ma znaczenie, wiec zamiast ulegać pseudonaukowym teorią spróbuj z radością wejść w nowy tydzień, a że dni krótkie świetnie, bo za to wieczory będą dłuższe, a to oznacza jeszcze więcej czasu dla moli książkowych na zanurzenie się w ulubionej lekturze i zapomnieniu o wszystkich smutkach i zmartwieniach. A na poprawę humoru jedz kilka kostek czekolady, zrób kakao lub schrup niczym wiewiórka garść ulubionych orzechów, popijając je ulubioną owocową herbatką i w miarę możliwość unikają narzekających i niezadowolonych ż życia, bo oni potrafią zepsuć nie tylko poniedziałek, ale także każdy inny dzień tygodnia, zarażając swoim narzekaniem wszystkich wokół powodując gorsze samopoczucie niezależnie od tego, czy to środek roku, czy jego koniec. Nie daj się zwariować pseudonaukowym teoriom z , której w końcu wycofał się jej autor. Od naszego nastawienia zależy, jak wejdziemy w każdy kolejny dzień, miesiąc, czy rok naszego życia i nie pozwól, aby ktoś inny niż Ty o tym decydował.

Podobne artykuły