Porady, które pomogą Ci zadbać o Twoją higienę snu

Wiele osób boryka się z mniejszymi lub większymi problemami z zaśnięciem. Płytki sen, niepokój, wydłużony czas zasypiania to tylko niektóre trudności. Niektórzy decydują się na przyjmowanie tabletek na sen. Jednak nie są one wcale skuteczne, a ponadto mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie danej osoby w ciągu dnia. Tabletki na sen wywołują też rożne skutki uboczne. 

Sposoby na zdrowy sen

Aby zatroszczyć się o zdrowszy sen warto przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną. Warto wybrać się na spacer, rower lub pobiegać. Ćwiczenia pozwalają na głębszy i dłuższy sen. Kolejną kwestią jest wieczorne leżenie w łóżku. Powinno się kłaść tylko jeżeli poczuje się senność. Jedzenie i czytani w łóżku nie jest najlepszym pomysłem. Dobrą praktykę jest także ustalenie godziny porannego wstawania. Odsypianie nie przespanej nocy nie jest najlepszą praktyką. Zapotrzebowanie mózgu na sen zostaje potencjalnie zaspokojone, jednak wieczorem senność pojawia się później. 

Aby zadbać o spokojny i zdrowy sen warto też zadbać o odpowiednie warunki. Znaczenie ma prawidłowe oświetlenie oraz odpowiednia temperatura. Przed snem nie powinno się brać gorącej kąpieli. Warto jednak przewietrzyć mieszkanie, aby zachować optymalną temperaturę. Przed snem nie powinno się także jeść, ani pić substancji, które w swoim składzie zawierają substancje stymulujące. 

Ile powinno się spać?

Warto wiedzieć ile godzin snu potrzebuje przeciętny człowiek. Odpowiednia długość odpoczynku pozwala mieć dobre samopoczucie, a także bardzo pozytywnie wpływa na stan organizmu. Zgodnie z ogólnymi zaleceniami można zauważyć, że:

  • noworodki potrzebują od 14 do 17 godzin snu,
  • niemowlaki 12 – 15 godzin snu, 
  • dzieci między 1 a 2 rokiem życia 11- 14 godzin snu, 
  • dzieci między 3 a 5 rokiem życia 6 do 13 godzin snu, 
  • dzieci między 6 a 13 rokiem życia 9 – 11 godzin snu, 
  • nastolatkowie między 14 a 17 rokiem życia 8 – 10 godzin snu, 
  • młodzież i dorośli od 18 roku życia w górę 7 – 9 godzin snu, 
  • seniorzy +65 7 – 8 godzin snu. 

Warto stosować się do tych zaleceń, aby organizm był wypoczęty i mógł efektownie funkcjonować w trakcie dnia. 

Co zrobić aby szybko zasnąć?

Problemy z snem jest dość powszechny. Jak wspomniano wcześniej, wpływa na niego wiele czynników. Warto wiedzieć co należy robić, żeby szybko zasnąć. Przede wszystkim nie powinno się spędzać ostatnich chwil przed snem przed laptopem czy telefonem. Warto go przynajmniej na godzinę przed snem odłożyć na bok. Kolejną kwestią jest ustalenie i przestrzeganie takich samych godzin zasypiania i pobudek w poszczególne dni tygodnia. Dobrze jest także posłuchać swojego ciała i postępować zgodnie z wewnętrznymi wskazówkami. Aby szybko zasnąć warto także się dotlenić. Odpowiednia ilość ruchu i wywietrzenie pomieszczenia przed snem to niezwykle ważna kwestia. 

Warto zadbać o higienę swojego snu. Tylko odpowiednio długi i efektowny odpoczynek pozwoli na dobre i prawidłowe funkcjonowanie kolejnego dnia. Dobry sen to także gwarancja zdrowia. 

Podobne artykuły