Czy kasza jaglana na śniadanie to dobry pomysł?

Kasza jaglana na śniadanie to dobry pomysł przede wszystkim dla osób aktywnych fizycznie. To świetne źródło energii, ale też białka pochodzenia roślinnego, które z łatwością jest przyswajane przez organizm. Zaletą jaglanki jako śniadania jest również szybkość przygotowania – w zależności od sposobu przyrządzenia, wszystkie czynności zajmą od 15 do 30 minut. Jest to więc dobre rozwiązanie na zjedzenie ciepłego i pożywnego śniadania. To też posiłek, który łatwo zapakować do pracy i zjeść na zimno. Żaden domowy kucharz nie powstydzi się tak zdrowego i szybkiego posiłku. Jeśli jeszcze bardziej chcesz przyspieszyć przyrządzanie dań możesz sprawić sobie prezent dla kucharza, co mocniej zmotywuje Cię do ich przyrządzania i skróci czas czynności z tym związanych.

Jakie wartości ma jaglanka na śniadanie?

Jakie wartości ma jaglanka na śniadanie? To pytanie zadają sobie najczęściej osoby, które dbają o linię w oparciu o kontrolowanie liczby przyjmowanych kalorii. 100 g produktu ma 346 kcal, przez co stanowi świetny zamiennik dla pieczywa, ziemniaków czy makronów. Zawartość składników mineralnych przewyższa ilość zawartą w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Nie można zapomnieć również o witaminach z grupy B, które regulują działanie układu nerwowego oraz witaminie E, która przeciwdziała zakrzepom. Jaglanka ma też dużo żelaza, dzięki czemu eliminuje ryzyko anemii; wapnia, który reguluje skurcze mięśni; fosforu, który pomaga utrzymywać odpowiednie pH krwi, a także tryptofan, który odpowiada za metabolizm i dobre samopoczucie.

Jaglanka – przepis

Przepis na jaglankę można wykonać na różne sposoby i dostosować go do własnych preferencji. Przed rozpoczęciem gotowania, kaszę należy dokładnie opłukać i dopiero włożyć do rondelka. Można ją gotować na wodzie oraz mleku (krowim lub roślinnym) przez ok. 20 minut. Ważne jest to, aby pamiętać o mieszaniu. Jeżeli tego zabraknie, kasza przywrze do dna garnka i przypali się. Potrawę można doprawić szczyptą soli i łyżeczką cukru lub innego słodzika, natomiast jeżeli kasza ma być bardziej kremowa, wystarczy dolać do niej mleka. Gotową kaszę można przełożyć do misek i udekorować ulubionymi owocami, płatkami migdałowymi lub polać miodem, czy syropem klonowym.

Inne pomysły na śniadanie z kaszą jaglaną

Inne pomysły na śniadanie z kaszą jaglaną to np. koktajl, szarlotka oraz alternatywna wersja budyniu. Pierwsza opcja pozwala na niezwykle szybkie przygotowanie śniadania. Warto dzień wcześniej ugotować woreczek kaszy, a rano jedynie wrzucić ugotowaną do blendera, dolać mleko i dodać ulubione owoce. Do koktajlu warto wrzucić też awokado lub orzechy, aby dostarczyć organizmowi potrzebnych tłuszczów. Szarlotka z kaszy jaglanej to alternatywa dla osób, które z diety wyeliminowały gluten. Na blachę należy wyłożyć połowę kaszy, a następnie nałożyć warstwę jabłek. Na owoce trzeba położyć pozostałą część kaszy, którą można zmieszać z suszoną żurawiną i rodzynkami. Tak przygotowane składniki należy piec w 180 stopniach przez ok. 35-40 minut. Śniadanie będzie słodkie, natomiast dzięki użyciu kaszy jaglanej, kaloryczność posiłku nie będzie zbyt wysoka. Dobrym sposobem na słodkie śniadanie jest też budyń z kaszy jaglanej. Należy ją ugotować z jedną szklanką mleka oraz z ulubionymi dodatkami – mogą to być bakalie lub masło orzechowe. Następnie ugotowaną kaszę wystarczy przełożyć do miseczek i ozdobić owocami sezonowym lub syropem klonowym.

Podobne artykuły