Czy warto chodzić na siłownię?

Większości panów nie trzeba przekonywać co do siłowni i opisywać jej zalet. Natomiast większe opory co do odwiedzania siłowni mają kobiety. Chętnie odwiedzają sale fitness i uczestniczą w zajęciach, ale na hasło „siłownia” robią się podejrzliwe. Czy jest się czego bać? Warto chodzić na siłownię? Jak zacząć, jeśli wybieramy się tam pierwszy raz? Odpowiadamy!

Czy siłownia jest zdrowa?

Odpowiedź brzmi tak lub nie, zależnie od mnóstwa czynników. Jednym z nich jest nasze zdrowie. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, to jak najbardziej ćwiczyć możemy. W przypadku różnych kontuzji i innych dolegliwości dyskwalifikujących nas z uprawiania sportu nie powinniśmy ćwiczyć, ponieważ zrobimy sobie krzywdę. Warto jednak zapytać lekarza o to, jakie ćwiczenia są dozwolone, bo w końcu ruch to zdrowie! Bardzo ważna w ćwiczeniu na siłowni jest technika – nawet najzdrowszy człowiek nabawi się kontuzji, jeśli będzie trenował nieumiejętnie, bez zachowania prawidłowej postawy i ze zbyt dużym obciążeniem. Zwracajmy też uwagę na własne samopoczucie. Jeżeli danego dnia gorzej się czujemy, jesteśmy zmęczeni lub osłabieni rozwijającą się infekcją albo miesiączką, to odpuśćmy sobie trening. Nie ma sensu obciążać treningiem już osłabionego organizmu, ponieważ prowadzi to do dłuższej regeneracji, a nawet omdlenia.

Co daje nam siłownia?

Po pierwsze, siłownia znakomicie podnosi kondycję. Dzięki regularnym treningom wejście na trzecie piętro czy bieg na autobus nie będą już powodować stanu przedzawałowego. Lepsza wydolność krążeniowo-oddechowa to też lepiej dotleniony organizm, a to przekłada się na zwiększenie energii i samopoczucia. Nie sposób nie wspomnieć o endorfinach, czyli hormonach szczęścia wydzielających się podczas wysiłku. Sprawne, silne ciało pomaga też w codziennych sytuacjach. Dzięki nauce prawidłowej postawy podczas podnoszenia ciężarów możemy podnosić ciężkie torby z zakupami nie martwiąc się o przeciążenia kręgosłupa. I najważniejsze – regularne ćwiczenia na siłowni znakomicie wzmacniają i ujędrniają ciało! Dzięki treningowi ciało jest bardziej sprężyste i atrakcyjne.

Jak zacząć chodzić na siłownię?

Najpierw zacznij od wyboru siłowni, w której będziesz trenować. Najlepiej znaleźć taką, która będzie bardzo blisko twojego domu i po drodze z pracy. Jeśli będziesz codziennie mijać budynek siłowni, to trudno znaleźć wymówkę żeby wymigać się od treningu! Dobra siłownia powinna mieć dużą strefę z wolnymi ciężarami i klimatyzację. Odpuść sobie siłownie, które składają się głównie z maszyn do ćwiczeń. Maszyny są dobre na początku, gdy uczysz się trenować, ale później lepiej korzystać z wolnych ciężarów. Zwróć też uwagę na to, ile ludzi jest na siłowni. Czy w godzinach szczytu są tłumy? Czekanie w kolejce do sztangi to nic fajnego. Większość siłowni oferuje pierwsze wejście za darmo – wykorzystaj to i sprawdź kluby w swojej okolicy, żeby móc spokojnie dokonać wyboru. A przy okazji przez pierwsze tygodnie potrenujesz za darmo.

Podobne artykuły