Hygge, czyli duńska sztuka szczęścia

Hygge to duńskie słowo oznaczające dobre samopoczucie. Jest odpowiedzią na odwiecznie zadawane pytanie – „jak żyć”? A dokładniej – „jak żyć, aby być szczęśliwym”? Według badań naukowców Dania jest najszczęśliwszym narodem na świecie. Dla Duńczyków hygge wiąże się działaniem, jak i z byciem. Koncepcja hygge została przez nich stworzona w XVIII wieku i jest obecnie fundamentalną częścią ich kultury. Tak naprawdę ten termin nie oznacza nic innego jak wygoda, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Moim zdaniem każdy ma swoje hygge, tylko jest ono zależne od indywidualnych potrzeb i upodobań. Na rynku można znaleźć cały wachlarz poradników i książek, które opisują jak wprowadzić hygge w swoje życie, jednak myślę, że wszyscy jesteśmy w tym stanie, tylko może trochę nieświadomie. Więc o co tyle hałasu?

Czy hygge to faktycznie klucz do szczęścia?

W hygge chodzi o to, aby być szczęśliwym i aby żyć tak jak nam wygodnie i komfortowo. Dlatego warto zadać sobie pytanie, czy w ciągu dnia to czujemy? W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy zabiegani i nie mamy na nic czasu. Często ten czas marnujemy na bezużyteczne ślęczenie na telefonie, czy przy oglądaniu seriali. Warto zastanowić się, czy robimy to co lubimy i to co sprawia nam przyjemność. Może zajmujemy się rozwijaniem naszych pasji, czy marnowaniem energii na schematyczne i zaprogramowane w nas czynności? Hygge może być kluczem do szczęścia, jeśli tylko o to zadbamy. Uszczęśliwmy się i sprawmy, żeby żyło nam się dobrze. Czasem wystarczy małe przemeblowanie, a czasami ogromny remont.

Jaki jest styl hygge?

Hygge nie określa, ani nie narzuca stylu. Tak naprawdę ważne jest to, aby stworzyć coś pasującego wyłącznie nam. Wybierając się do sklepu przyłóżmy się do tego, aby kupić ubrania, które naprawdę nam się podobają i w których mamy pewność siebie i komfort. Bo po co ubierać się w ciuchy, które są tylko „okej”?

Jak urządzić dom hygge?

Wiele osób słysząc termin hygge wyobraża sobie idealną rodzinkę, ubraną w grube wełniane sweterki, siedzącą w przytulnym pokoju z rozpalonym kominkiem. Często w tym wyobrażeniu rodzina popija gorącą czekoladę z piankami. Jest to bardzo skandynawskie – trzeba przyznać. Chociaż słowo to ma obejmować duński styl życia, ucieleśnia także ich wystrój. Główną ideą wystroju Hygge jest stworzenie spokojnej i bezpiecznej przestrzeni wolnej od bałaganu. Bałagan może powodować stres, który jest przeciwieństwem uspokajającego i szczęśliwego sposobu życia. Mimo że hygge jest koncepcją powszechnie kojarzoną z zimą, tak naprawdę zamierzano z niej korzystać przez cały rok. Wraz z porą rodzinnych spotkań tuż za rogiem, jest to idealny czas na udekorowanie i posprzątanie domu! Jedyne co jest ważne podczas zmian w domu to to, aby zachować prostotę i zanurzyć się w tym beztroskim i przytulnym stylu życia.

klucz do szczęścia

Duński przepis na szczęście – książka

Hygge jako skandynawski styl życia, który zapewnia ciepło i spokój, świętuje zdrowie i szczęście nie tylko samą zmianą stylu, czy otoczenia i wystroju mieszkania. Oto kilka wskazówek jak świadomie włączyć hygge do swojego życia:

• otaczaj się przyjaciółmi i rodziną;
• ciesz się z drobnostek i prostych rzeczy;
• bądź wdzięczny;
• pozostań na dodatkową godzinę w łóżku;
• podejmij nowe hobby;
• doceń swoje otoczenie;
• nie stresuj się;
• zacznij uprawiać recykling;
• jedz tylko to, co sprawia Ci przyjemność, a nie co musisz.

Takie i inne wskazówki życia w stanie hygge można znaleźć w wielu książkach i poradnikach dostępnych w praktycznie wszystkich księgarniach i sklepach internetowych.

Podobne artykuły