Afty to małe zmiany w okolicy jamy ustnej, które najczęściej osadzają się w obrębie policzków, języka czy dziąseł. W zależności od przypadku i miejsca powstania mogą mieć biały lub żółtawy nalot. To dość bolesne schorzenie, odczuwalne podczas spożywania posiłków czy picia napojów. Znacznie utrudniają wykonywanie codziennych czynności i obniżają komfort życia.
Afty- przyczyny powstania
Przyczyn powstania aft jest dużo, każdy przypadek jest indywidualny. Do najczęstszych powodów możemy zaliczyć wszelkie urazy mechaniczne, alergie pokarmowe, spadek odporności czy brak witamin szczególnie B12 i żelaza. Stomatolodzy ostrzegają przed aftami powstałymi podczas zakładania aparatu ortodontycznego bądź w trakcie jego noszenia. Lekarze zalecają zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz inne choroby zębowe takie jak próchnica. Okazuje się, iż nadmierny stres w niektórych przypadkach przyczynia się do rozwoju aft.
Afty- leczenie objawów
Afty są uciążliwym problemem wielu osób, każdy przypadek jest inny i można zastosować odmienne sposoby leczenia. Na początku warto ustalić przyczynę powstania, wykonać potrzebne wyniki badan, by wykluczyć jakiekolwiek niedobory witamin.
Polecane jest zadbanie o higienę jamy ustnej oraz ewentualne wyleczenie próchnicy czy usunięcie kamienia nazębnego. W aptekach są dostępne leki, maści i spraye, które zwalczają afty, pomagają zapobiegać ich ponownemu nawracaniu. Jeśli przypadek jest jednak zbyt skomplikowany, warto zgłosić się do specjalisty, który rozpocznie leczenie ogólnoustrojowe oraz zaleci dalszy przebieg kuracji.
Domowe sposoby na afty w jamie ustnej
Leczenie aft bywa uciążliwe to często nawracający problem, zmagają się z nim zwłaszcza kobiety. Warto zainteresować się domowymi sposobami, które mogą znacznie uśmierzyć ból oraz zniwelować dolegliwości. Popularnym, a zarazem efektywnym rozwiązaniem są płukanki ziołowe z:
- rumianku,
- szałwii,
- czerwonej koniczyny.
Olej kokosowy ma działanie antybakteryjne, dlatego też łagodzi zaczerwienienia wokoło aft. Okłady z wody utlenionej znane i używane przez nasze babcie zmniejszają opuchliznę oraz uśmierzają ból. Mieszana z 2 łyżeczek soli z wodą stosowane z rana i wieczorem daje natychmiastowe ukojenie. Własnoręcznie wykonane spraye z kilku kropelek olejku eukaliptusowego w połączeniu z oliwą z oliwek i odrobiną wody działają antybakteryjne oraz znieczulająco. Tego typu roztwory używamy nawet kilka dni w ciągu dnia, spryskując aftę. Już po kilku dniach można zauważyć znaczącą poprawę.
Afty utrudniają codzienne funkcjonowanie, ból uaktywnia się zwłaszcza podczas jedzenia i spożywania płynów, warto szybko reagować, stosując domowe rozwiązania lub udając się do specjalisty, by móc cieszyć się zdrową jamą ustną.