Jak zadbać o nasz zdrowy sen?

Każdy z nas doskonale wie, jak ważne jest to, aby zapewnić sobie zrównoważony wypoczynek, podczas którego nabierzemy sił do pracy i działania. Kluczowe znaczenie odgrywa nasz sen regenerujący ciało i umysł. Czasem jednak niektóre czynniki zaburzają nasz sen, a to zwykle budzi nasz niepokój. Przecież sen to potrzeba fizjologiczna, której nie należy lekceważyć, bo przyniosłoby to kiepskie skutki.

Jak zadbać o nasz zdrowy sen?

Niektóre nasze dni przypominają maraton. Mamy do załatwienia mnóstwo spraw i towarzyszy nam sporo stresu. Może być niełatwo wtedy się uspokoić i zrelaksować. Wiele zajęć i dynamiczny tryb życia ma swoje zalety, jednak jeśli towarzyszy temu ciągłe poddenerwowanie to warto zastanowić się, co zmienić, aby poczuć się lepiej i znaleźć w życiu prawdziwy balans. Każdego wieczoru trzeba odpowiednio przygotować się do snu. Wiele osób zauważyło, że dobre rezultaty daje przewietrzanie sypialni. Świeże powietrze dotleni umysł i sprawi, że dużo łatwiej będzie zasnąć. Niektóre osoby mają kłopoty z zasypianiem, dlatego biorą leki nasenne. Czasem jednak warto wypróbować mniej inwazyjne metody, które mogą przynieść równie dobre, o ile nie lepsze efekty.

Sposoby na zdrowy i dobry sen

Nie należy zapominać o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie i regularne posiłki. To właśnie one są paliwem dla każdego organizmu i pozwalają nam prawidłowo funkcjonować. Lepiej nie omijać śniadań i obiadów, a kolacja powinna być dosyć lekka i niskokaloryczna. Sprzymierzeńcem dobrej jakości snu jest również sport. Jeśli dużo się ruszamy i dbamy o gimnastykę na świeżym powietrzu, raczej nie będziemy mieli problemu z zasypianiem. To dwa podstawowe czynniki, które wpływają nie tylko na nocną regenerację, ale na nasze ogólne samopoczucie.

Jaki materac do łóżka wybrać?

Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kluczowe znaczenie odgrywa materac. Powinien mieć on odpowiednią twardość dostosowaną do naszej wagi. Kiedy więc wybieramy się na zakupy, warto zwrócić uwagę na oznaczenia twardości materaca, które kryją się pod zapisami H2, H3, H4 czy H5. Im wyższa cyfra tym twardszy jest materac. To dobry wybór dla osób, które mają nadwagę, ponieważ wtedy ich kręgosłup ma dobre podparcie i po wstaniu z łóżka nie borykają się z bólami pleców. Trzeba pamiętać, że siedem, osiem godzin snu to absolutne minimum, które musimy sobie zapewnić.

Czy spanie na brzuchu jest niezdrowe?

Może nie myślimy o tym na co dzień, ale duże znaczenie ma pozycja, w której śpimy. Dość intuicyjnie przybieramy pozycję podczas snu, która jest dla nas komfortowa. Niektórzy śpią na boku, inni na brzuchu, a w mniejszości są osoby, które śpią na plecach. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego jaka pozycja jest najbezpieczniejsza, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Wiele z pewnością zależy od indywidualnych cech naszego organizmu. Wygodny materac, świeże powietrze w sypialni, ulubiona pozycja, a także spokój umysłu to gwarancja wydajnego wypoczynku, który doda sił i energii na wyzwania kolejnego dnia.

Podobne artykuły