Nasze ciało składa się z około 60 procent wody. Stale tracimy wodę z organizmu, głównie przez mocz i pot. Aby zapobiec odwodnieniu, trzeba pić odpowiednią ilość wody. Istnieje wiele różnych opinii na temat ilości wody, jaką należy pić codziennie. Władze służby zdrowia zwykle zalecają około 2 litrów wody dziennie. Jednak niektórzy wierzą, że warto popijać wodę przez cały dzień, nawet jeśli nie jesteś spragniony. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, zależy to od jednostki. Wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych ostatecznie wpływa na zapotrzebowanie na wodę.
Spis treści
Co daje picie wody?
Popularne jest twierdzenie, że jeśli nie pozostaniesz nawodniony przez cały dzień, twój poziom energii i funkcje mózgu zaczną maleć. Istnieje wiele badań, które potwierdzają te twierdzenia. Jedno z badań wykazało, że utrata płynu po wysiłku zaburzyła nastrój i koncentrację oraz zwiększyła częstotliwość bólów głowy. Inne badania pokazują, że odwodnienie spowodowane wysiłkiem fizycznym lub ciepłem może zaszkodzić wielu innym aspektom funkcji mózgu. Łagodne odwodnienie może również negatywnie wpływać na wydolność fizyczną. Picie wody ma też wpływ na wygląd naszego ciała. Jeżeli mamy nadmiar wody w organizmie oprócz złego samopoczucia dochodzi jeszcze cellulit i ogólne nabrzmienie całego ciała. Najlepszym sposobem by pozbyć się nadmiaru z organizmu jest właśnie picie wody. Picie dużej ilości wody przyczyni się do utraty wagi.
Ile wody dziennie należy pić?
Zalecane dzienne spożycie to około 2 litrów, ale może się to różnić w zależności od osoby. Osoby aktywne fizycznie powinny spożywać więcej wody. Nasz organizm bierze wodę zarówno z pożywienia, jak i napojów, ale ilość wody, którą otrzymujemy z samej żywności, nie wystarcza do utrzymania równowagi wodnej organizmu. W rzeczywistości szacuje się, że w 80% przyjmujemy wodę z napojów (w tym samej wody), a tylko 20% z żywności.
Jaką wodę pić?
Do nawodnienia organizmu nie ma to szczególnego znaczenia, ale jeżeli zależy nam by dostarczyć naszemu organizmowi dodatkowych wartości mineralnych warto zastanowić się nad wyborem wody. Na rynku jest wiele rodzajów wody, a są to: mineralne, gazowane, źródlane oraz smakowe.
Wody smakowe najczęściej w swoim składzie mają sztuczne słodziki oraz smaki, które nie są dobre dla naszego organizmu więc powinniśmy ich unikać. W takim razie woda mineralna czy źródlana? Wody mineralne pochodzą z zasobów podziemnych, są chronione przed zanieczyszczeniami, a ich skład jest korzystny dla zdrowia. Woda źródlana jest znacznie mniej mineralizowana dlatego też nie ma ona tyle właściwości odżywczych. Wodę źródlaną powinno się podawać dzieciom.
Aplikacja przypominająca o piciu wody
To że picie wody jest ważne można zauważyć nawet w świecie technologii. Twórcy aplikacji zauważyli jak często ludzie zapominają o nawadnianiu organizmu, dlatego powstało mnóstwo aplikacji na smartfony by o tym przypominać. Co najważniejsze jest to bardzo popularne i naprawdę wiele osób z tego korzysta. Większość aplikacji wysyła nam przypomnienie o danej godzinie by przyjąć porcję wody. Można wybrać sobie formę w jakiej woda jest przyjmowana. Jest również możliwość samodzielnego uzupełniania ile wody się wypiło, albo przyjęło w formie posiłku czy innego napoju. Jest to idealny sposób by kontrolować poziom nawodnienia organizmu.
Przepis na domowy izotonik
Jeśli jesteś osobą aktywną fizycznie warto uzupełniać płyny nie tylko samą wodą. W sklepach jest wiele napojów izotonicznych, ale ich składy nie zawsze są naturalne i nieszkodliwe, dlatego warto przygotować sobie taki izotonik samemu. Domowy izotonik nawadnia, a jednocześnie dodaje energii podczas i po ciężkim treningu. Do jego przygotowania potrzebujemy:
- 4 łyżeczki cukru,
- 1 łyżeczka fruktozy,
- 600 ml wody,
- szczypta soli,
- sok z cytrusów, może być cytryna, grejpfrut lub limonka.
Wszystkie składniki mieszamy w szklance lub w dzbanku i gotowe. Taki napój odpowiednio nawodni organizm.