Każdy człowiek ma naturalną potrzebę ruchu, tak samo naturalnie brakuje mu chęci i motywacji. Lenistwo stało się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jak z nim walczyć i dlaczego warto? Jaki wpływ na starsze lata mają 15-minutowe spacery z psem, czy regularny jogging?
Aktywność fizyczna – definicja
Aktywnością fizyczną jest każdy wykonany ruch ciała, który jest wytwarzany przez mięśnie szkieletowe, wymagające nakładu energetycznego. Brak ruchu, czyli tzw. bezczynność fizyczna została uznana przez amerykańskich naukowców za czwartą najczęściej występującą przyczynę śmierci. Globalnie jest to około 6% zgonów na świecie. Szacuje się, że brak aktywności fizycznej jest główną przyczyną nowotworów piersi i okrężnicy, a także cukrzycy i zawałów serca.
Dlaczego warto uprawiać sport?
Aktywność fizyczna lub ćwiczenia fizyczne mogą poprawić Twoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Regularne wykonywanie ćwiczeń ma natychmiastowy i długoterminowy wpływ na samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Tak naprawdę każda aktywność może poprawić jakość Twojego życia. Warto uprawiać jakikolwiek sport chociażby ze względu na:
- zwiększenie swojej wydolności fizycznej. Zadyszka po przejściu dwóch pięter po schodach na pewno nie sprawia Ci przyjemności. Regularnymi ćwiczeniami zwiększasz swoją wytrzymałość, ale również Twoje ciało zyskuje jędrny i zdrowy wygląd;
- obniżenie odczucia stresu i rozdrażnienia. Dzięki aktywności fizycznej szybciej pozbywasz się kortyzolu i adrenaliny, dzięki czemu Twój układ hormonalny jest na prawidłowym poziomie;
- lepsze dotlenienie mózgu, co wiąże się z większą wydajnością i możliwością skupienia oraz koncentracji. Dzięki regularnym ćwiczeniom zwiększasz wydolność swoich płuc, przez co dostarczasz organizmowi więcej tlenu;
- zwiększoną odporność;
- poprawienie wyglądu Twojej skóry. Regularna aktywność i stabilna dieta stymulują przepływ krwi i wywołują regenerację komórek. Może to opóźnić proces starzenia się skóry.
- poprawienie się jakości snu. Jedno z badań wykazało, że 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności na tydzień, może poprawić sen nawet o 65%.
- poprawienie się Twojego życia seksualnego. Ćwiczenia wzmacniają układ sercowo-naczyniowy, krążenie krwi co dodaje energii i witalności.
Wykazano, że ćwiczenia poprawiają nastrój i zmniejszają uczucie depresji i lęku. Ćwiczenia mogą zwiększać produkcję endorfin, które mają wpływ na pozytywne uczucia i odczuwanie bólu.
Ruch wśród osób starszych
Wiele osób po pięćdziesiątym roku życia zapomina o tym, jak ważny jest dla nich ruch. Rzuca się w wir pracy. Siedzący tryb życia stał się powszechny w XXI wieku, w szczególności u osób starszych, które często uważają, że „naruszały się” za młodu. Niestety nie należy rezygnować z ruchu wraz z rosnącym wiekiem, ponieważ może to skończyć się wieloma przykrymi chorobami. Z wiekiem nasza kondycja naturalnie obniża się, dlatego warto o nią dbać jeszcze bardziej.
Osobom starszym zaleca się szereg ćwiczeń wytrzymałościowych o minimalnym lub umiarkowanym stopniu intensywności. Wykonywane 2-3 razy w tygodniu poprawiają wytrzymałość mięśni, stawów oraz kości. Do takich aktywności zaliczają się: pływanie, spacery (np. z psem), jogging, jazda na rowerze. Czasem wystarczy nawet zrezygnować z windy i postawić sobie za cel – codzienne wchodzenie po schodach . Na ruch nigdy nie jest za późno. W każdym momencie można rozpocząć swoją przygodę ze sportem. Trzeba tylko odpowiedniej motywacji i chęci. Najlepszym motywatorem może być komfortowa i bezbolesna starość, którą można zapewnić sobie odrobiną ruchu, a nie garścią leków.Aktywność u osób w podeszłym wieku jest wskazana w celu uniknięcia wielu chorób, występujących w podeszłym wieku. Dzięki ruchowi wykonywanemu systematycznie zapewnimy sobie spokojną starość ze świetną kondycją, lepszym samopoczuciem i doskonałą pamięcią.