Co mogą oznaczać krwotoki z nosa?

Krwawienie z nosa może wyglądać na przerażające i powodować wiele zaniepokojenia. Warto jednak mieć świadomość dotyczącą tego, że bardzo rzadko jest związane z poważnymi dolegliwościami, które mogłyby zagrozić życiu. Nos posiada wiele naczyń krwionośnych, które znajdują się blisko powierzchni. Są bardzo delikatne i krwawią nawet w przypadku delikatnego uszkodzenia.

Krwotok z nosa – przyczyny

Istnieje ogromna ilość przyczyn, które mogą doprowadzić do krwotoku z nosa. Nagłe lub rzadkie krwawienie z nosa rzadko kiedy zagraża zdrowiu. Jeżeli jednak krwawienie z nosa występuje u ciebie często i jest obfite, możesz mieć poważniejsze kłopoty. Suche powietrze jest jedną z przyczyn powodujących krwawienie z nosa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że atmosfera, w której przebywają, może być sprawcą ich krwawienia. Korzystanie z centralnego systemu ogrzewania bardzo często wysusza błony nosowe. Ta suchość tworzy strupy w nosie, które mogą po pewnym czasie zacząć się otwierać. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Przeziębienia i kłopoty z zatokami są kolejnymi przyczynami, które wysuszają błony w nosie. Nawet częste dmuchanie w chusteczkę podczas katarów, może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, co bardzo często kończy się krwotokami.

Krwotok z nosa – osłabienie organizmu

Utrata krwi spowodowana cyklicznym krwotokiem z nosa bardzo często idzie w parze z ogólnym osłabieniem organizmu, którego nie możemy bagatelizować. Szczególnymi przypadkami są osoby, które zażywają inwazyjne leki lub mają problemy z nadciśnieniem. W przypadku krwotoków powinny być szczególnie uważne w trakcie obsługiwania niebezpiecznych maszyn, substancji, czy też w trakcie prowadzenia pojazdów.

Częste krwotoki z nosa – jak to wyleczyć?

Leczenie krwawienia z nosa będzie się różnić w zależności od rodzaju samego krwawienia, jak i przyczyna, która spowodowała krwotok. Jeżeli występuje u ciebie przednie krwawienie z nosa, krew wypływa bezpośrednio z nozdrzy, możesz próbować leczyć ten rodzaj krwotoku w domu. Siedząc, ściśnij miękką część nosa. Upewnij się, że twoje nozdrza są całkowicie zamknięte. Trzymaj nozdrza zamknięte przez 10 minut i pochyl się delikatnie do przodu. Podczas czynności oddychaj regularnie przez usta. Nie kładź się, gdy próbujesz zatrzymać krwawienie z nosa. Leżenie może doprowadzić do połknięcia krwi, co będzie wiązało się z ryzykiem zadławienia lub podrażnienia żołądka i wymiotami.

Podczas wykorzystania powyższej metody, zwolnij nozdrza po 10 minutach i sprawdź, czy krwawienie ustało. Możesz też pomóc sobie przedmiotami, takimi jak na przykład zimny kompres na przednią część nosa lub po prostu zapytać w aptece o środek na przekrwienie nosa. Ogólnodostępne leki zazwyczaj są skuteczne w przypadku zamknięcia niewielkich naczyń krwionośnych, które zostały podrażnione. Jeżeli nie jesteś jednak w stanie samodzielnie poradzić sobie z krwotokami, nie omieszkaj skonsultować się z lekarzem, który może zarządzić nieco bardziej inwazyjne leczenie tej przypadłości.

Podobne artykuły