Nocny ból stawów – jak go uśmierzyć?

Dzisiaj różne przypadłości bólowe dotyczą nie tylko osób starszych, ale i tych w sile wieku i wręcz młodych. Niektórzy żyją z takimi bólami przez wiele lat lub wręcz niemal od urodzenia. Dlatego w dzisiejszych czasach umiejętne uśmierzanie bólu stało się tak istotne, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Sporo ludzi skarży się na różne przypadłości bólowe dotyczące stawów.

Dlaczego nocą dokuczają nam bolące stawy?

Z czym może się wiązać ból stawów? Przyczyn może być przynajmniej kilka:

  • nadwerężenia np. w wyniku uprawiania sportu lub innej aktywności fizycznej
  • ciężka praca fizyczna
  • przebywane aktualnie lub przebyte niegdyś kontuzje w typie zwichnięcia, skręcenia, czy złamania
  • zwyrodnienia
  • jako objaw innej choroby
  • na skutek nadwagi
  • z powodu reumatyzmu.

To nie jest tak, że ból stawów dokucza nam tylko, czy głównie nocą. W nocy wyciszamy się, naszej uwagi nie rozpraszają codzienne prace domowe, ale też odczuwamy zmęczenie całym dniem. Nasze stawy – wbrew pozorom – pracują sporo w ciągu tych kilkunastu godzin, nawet jeśli nie jesteśmy osobami specjalnie aktywnymi. Kiedy nastaje wieczór i noc, ujawniają się i nasilają objawy niektórych przypadłości i chorób – ból to objaw tego stanu rzeczy.

Nocne bóle reumatyczne i ich przyczyny

Reumatyzm to nic innego, jak przewlekły stan zapalny tkanki łącznej. Bywają okresy remisji, ale i powrotów i nasilania się tego stanu. Stąd noce, gdy bolące stawy nie pozwalają spać. Nie można po prostu czekać, aż taki ból sam przejdzie. Po pierwsze bywa, że trudno go wytrzymać, a po drugie w tym przypadku ból to objaw choroby. Nie lecząc tej ostatniej, nie można pozbyć się lub zapanować nad przykrym objawem bólowym.

Jakie tabletki na stawy są najlepsze?

Kiedy zaczynają boleć stawy na tle reumatycznym, trzeba zareagować. Jednak warto dokładnie przemyśleć to, jaki środek zastosować. Jeżeli stawy bolą, to zastosowane środki powinny nie tylko usuwać ból, ale też leczyć przyczynę bólu. Warto, żeby miały też właściwości przeciwzapalne. W ten sposób pomogą usuwać ból, który jest objawem choroby, ale i samą chorobę.

U niektórych osób przyczyna bólu stawów może mieć charakter permanentny i tylko odpuszczać co jakiś czas lub dawać złagodzone objawy. Jednak cały czas wymaga ona trzymania ręki na pulsie. Dlatego warto stosować leki, a nie środki, które jedynie przytłumiają sam ból.

Czy leki na stawy bez recepty działają?

Kiedy bolą stawy, większość ludzi sięga od razu po lek na stawy dostępny bez recepty. Ktoś może spytać: czy warto takie leki w ogóle stosować? Dzisiaj jednak bez recepty jest dostępnych coraz więcej środków, które mają w składzie elementy niegdyś dostępne wyłącznie w środkach na receptę, ale w bezpiecznych dawkach. Stosując odpowiednio dobrany lek bez recepty, można liczyć na pożądane skutki kuracji, o ile przestrzega się zaleceń z ulotki. W razie wątpliwości zawsze można dopytać o kilka szczegółów farmaceutę w aptece lub lekarza pierwszego kontaktu. Leki bez recepty – odpowiednio stosowane – często na długi czas wystarczają w kuracji bólu stawów.

Podobne artykuły