Nadpotliwość dłoni – co jeść, aby się nie pociły?

Nadmierne wydzielanie potu może uprzykrzać życie. Szczególnie nieprzyjemną dolegliwością jest nadpotliwość dłoni, która w życiu codziennym potrafi dodać kompleksów i pozbawiać pewności siebie. Jak sobie z nią poradzić? Oprócz dostępnych leków i zabiegów medycyny estetycznej na rynku tę niemiłą przypadłość można w łatwy sposób załagodzić odpowiednią dietą. Co zatem jeść, aby dłonie przestały się nadmiernie pocić?

Wpływ diety na gruczoły potowe

Za wydzielanie potu przez organizm odpowiadają gruczoły potowe, których są dwa rodzaje. Pierwsze z nich ekrynowe, odpowiadają za termoregulację oraz drugie apokrynowe, zajmujące się oczyszczaniem organizmu z toksyn. Nie każdy człowiek posiada taką samą ilość gruczołów potowych, jest to bowiem uwarunkowane genetycznie, nieprawdą jednak jest, że ich ilość wpływa na intensywność i częstotliwość pocenia. Jednak nieodpowiednia dieta i nadmierne spożywanie niektórych składników spożywczych może dodatkowo stymulować gruczoły do wytwarzania większej ilości potu. Nadużywanie napoi alkoholowych oraz kofeiny zawartej w kawie to główny powód nadmiernej potliwości, ale nie tylko. Osobom zmagającym się z nadmiernym wydzielaniem potu zaleca się ograniczenie używania w kuchni wszystkich ostrych przypraw, które zwiększają temperaturę ciała, tym samym wzmagając potliwość.

Nadmierna potliwość a zła dieta

Dieta od zawsze miała ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego tak ważne przy nadmiernej potliwości jest uważne planowanie posiłków. Wysoko-przetworzona żywność nie wnosi nic dobrego do jadłospisu, oprócz większej ilości tłuszczy i białka, które oczywiście są niezbędne, ale tylko w ograniczonej ilości. Gotowe posiłki typu fast food mogą intensyfikować wydzielanie potu i wzmagać jego nieprzyjemny zapach, tak jak nadmierne ilości spożytego mięsa, które również mają wpływ na jego woń. Fani doprawiania potraw czosnkiem oraz cebulą, w przypadku wystąpienia nadpotliwości, przez fakt, że to bardzo zdrowe warzywa, powinni je chociaż ograniczyć, niekoniecznie całkowicie eliminować. Wszystkie te nawyki oraz dodatkowo nadużywanie alkoholu i zbyt częste picie kawy mogą w wysokim stopniu wpływać na częste pocenie się rąk, dlatego tak ważna jest rozważna i zdrowa dieta. Co zatem jeść, by mniej się pocić?

Co jeść przy nadmiernej potliwości

W walce z nadmierną potliwością bez wątpienia pomoże picie ziołowych naparów. Ziołowe herbaty takie jak mięta, szałwia czy pokrzywa nie tylko ograniczają wydzielanie potu przez gruczoły, ale skutecznie również gaszą pragnienie. Pite regularnie mają działanie moczopędne, co pozwoli oczyścić organizm z toksyn i redukuje tym samym przykry zapach potu. Niezbędnym składnikiem większości potraw powinny stać się warzywa oraz owoce bogate w potas. Pierwiastek ten odpowiada za prawidłowe nawodnienie organizmu, znaleźć można go w pomidorach, ziemniakach, fasoli, cukinii, arbuzie i w wielu innych owocach i warzywach. Warto pamiętać, że właściwa dieta ma ogromny wpływ na wydzielanie potu i odpowiednio zaplanowana może pomóc w jego redukowaniu.

Podobne artykuły