Czy tatuaż boli?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie tytułowe, ponieważ każdy inaczej odczuwa ból. Można jedynie wyróżnić miejsca, które są najbardziej narażone na dyskomfort podczas wprowadzania pigmentu pod skórę. To miejsca mocno unerwione oraz te pokryte cienką skórą, jak żebra czy kostka.

Jak przygotować się na pierwszy tatuaż?

Ci, którzy planują pierwszą wizytę w studio tatuażu, zastanawiają się, co mogą zrobić, aby debiut w takim miejscu nie przyniósł im bólu. Istnieje kilka uniwersalnych porad, dzięki którym taka osoba pomyślnie przejdzie inicjację w temacie tatuaży. Po pierwsze, nie można się opalać. Tylko na bladej skórze tatuator dokładnie dobierze kolory tuszu. Jeden lub dwa tygodnie przez umówioną wizytą można smarować miejsce tatuażu balsamami i kremami. W ten sposób zmiękcza się skórę. Stanie się ona wtedy wygodniejsza dla igieł. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie, które może doprowadzić do tego, że skóra będzie miękka. Organizm musi być wzmocniony odpowiednią dawką snu oraz sycącymi posiłkami. Kilka dni wcześniej należy zgolić włosy w wybranym miejscu najlepiej za pomocą maszynki jednorazowej, która nie podrażnia skóry. Nie zaleca się brania środków przeciwbólowych i innych leków oraz alkoholu, które powodują rozrzedzenie krwi i stwardnienie skóry.

Warto przyjść do studia samemu. Wtedy jest się pewnym, że nikt nie będzie rozpraszał podczas robienia tatuażu. Należy pamiętać, że odczuwanie bólu jest jednak zależne od samego zainteresowanego.

Robienie tatuażu – krok po kroku

W zależności od stopnia skomplikowania, wielkości i miejsca wzoru, może to być czasochłonny proces. Oto proces wykonania dobrego tatuażu:

  • w jakim miejscu i co wytatuować? – to bardzo ważny wybór, który zostaje na całe życie. Należy poruszyć kilka kwestii, w tym takie, jak będzie rysunek odbierany na starość, czy osoba będzie się dobrze z nim czuć, czy ma być widoczny,
  • wybór studia tatuażu – należy mieć pewność co do umiejętności tatuażysty, który powinien wiedzieć, jak wygląda cała procedura,
  • zajęcie miejsca i przygotowanie sprzętu – samo wykonanie tatuażu jest czasochłonne, dlatego warto wygodnie usiąść. W tym czasie tatuator przygotuje maszynkę, tusze i produkty pielęgnacyjne,
  • tatuowanie – czas trwania jest zależny od wielkości rysunku. Może odbywać się nawet w kilku sesjach. W trakcie należy informować artystę o konieczności przerwy czy złym samopoczuciu.
  • zabezpieczenie – po zakończeniu pracy, tatuaż zostanie posmarowany wazeliną oraz przykryty folią. Już do zainteresowanego należy dbanie o tatuaż, jednak doświadczony tatuażysta przekaże wytyczne dotyczące pielęgnacji.

Ile goi się tatuaż?

Większość tatuaży goi się w przeciągu 2-3 tygodni, a te większe do 4-5 tygodni. Bardzo ważne jest pielęgnowanie świeżego rysunku, który na początku powinien być traktowany jak otwarta rana. W pierwszej fazie gojenia może pojawić się opuchlizna, siniaki, pieczenie lub podwyższona temperatura ciała. To normalna reakcja organizmu. W fazie regeneracji występuje swędzenie miejsca tatuażu. Nie można się wtedy drapać, ponieważ spowoduje to zniszczenie rysunku. Na trzecim etapie gojenia następuje łuszczenie skóry. Wtedy należy wklepywać środek do pielęgnacji tatuażu aby nie naruszyć samego rysunku. W ostatniej fazie tatuaż ulega całkowitemu zagojeniu a kolory nabierają wyrazu. W tym czasie należy regularnie nawilżać tatuaż.

Podobne artykuły