Dieta Intermittent Fasting – co to, efekty, opinie

Blisko połowa Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość. Składają się na to błędy żywieniowe, złe nawyki, brak ruchu i zwykle niewiedza na temat tego jak się odżywiać zdrowo i zrzucić zbędne kilogramy. Z tego powodu różne „diety cud”, poradniki żywieniowie i programy treningowe obiecujące szybką utratę nadwagi cieszą się bardzo dużą popularnością. Większość z nich jest niezbyt skuteczna, ale istnieje wyjątek potwierdzający regułę: intermittent fasting. Co to za dieta i jak się ją stosuje?

Na czym polega dieta Intermittent Fasting?

Zacznijmy od tego, że trudno nazywać intermittent fasting dietą – to sposób odżywiania. Nie ma w niej jadłospisów czy listy dozwolonych i niedozwolonych produktów. O to powinniśmy zadbać sami, ponieważ intermittent fasting zakłada, że będziemy odżywiać się w sposób zbilansowany, odrzucając słodycze, fast food i inne niezdrowe, kaloryczne produkty.

Na czym polega intermittent fasting? To sposób żywienia, w którym przyjmujemy posiłki w określonych oknach czasowych, nazywanych oknami żywieniowymi. Jest kilka wariantów i wybieramy dla siebie ten, który najbardziej nam pasuje. Najczęściej stosowanym jest 16/8, czyli pościmy przez 16 godzin, a przez 8 jemy. Można to zmieniać i jeść przez 4, 6, 10 godzin dziennie, a przez resztę doby pościć – najważniejsze to zmieścić się w 24 godzinach. Kobietom nie poleca się bardzo długiego okresu postu, ponieważ są bardziej podatne na osłabienie oraz może to powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego. Z tego powodu lepszym wariantem dla kobiet jest 14/10, czyli 14 godzin postu i 10 godzinne okno żywieniowe.

Dieta Intermittent Fasting – efekty

Intermittent fasting uważa się za doskonały sposób na odchudzanie, ponieważ w takim systemie żywieniowym obcięcie kalorii nie jest aż tak uciążliwe dla organizmu. Dlaczego? Przy standardowym stylu żywienia podczas diety odchudzającej praktycznie przez cały dzień towarzyszy nam głód. W systemie IF głód odczuwamy tak naprawdę tylko przez kilka godzin (a resztę przesypiamy), a w oknie żywieniowym możemy już zjeść większe porcje. Oczywiście wszystko z zachowaniem rozsądku i deficytu kalorycznego. Do tego post przerywany sprawia, że żołądek się kurczy i zwyczajnie mniej się w nim zmieści, więc mniej zjadamy.

Dieta Intermittent Fasting – opinie

Wiele osób stosujących intermittent fasting zauważa duży przypływ energii. Pamiętajmy, że uczucie głodu jest dla naszego organizmu zupełnie naturalne i w czasach pierwotnych głód stale towarzyszył naszym przodkom. Kilkudniowe posty nie były niczym niezwykłym, dlatego nie należy się obawiać, że zemdlejemy jeśli śniadanie zjemy kilka godzin po przebudzeniu zamiast zrobić to od razu. Głód wyostrza zmysły i zmniejsza uczucie zmęczenia. Kolejną zaletą tego sposobu żywienia jest to, że życie przestaje się obracać wokół jedzenia. Kiedyś polecano, żeby zjadać 5 posiłków dziennie co trzy godziny. Nie każdemu pasuje taki styl odżywiania i część osób męczy się, gdy mimo że są najedzeni muszą coś zjeść, bo minęły już trzy godziny. IF pozwala oswoić się z uczuciem głodu i zrozumieć, że nic się nie dzieje, gdy przez chwilę będzie nam burczało w brzuchu!

Podobne artykuły